Damiaan in Hanswijk...

met categorie:  

  (foto's: Jan Smets)

Hanswijk maakt zich stilaan klaar voor haar belangrijkste maand van het jaar... Op 6 mei trekt naar eeuwenlange traditie de beroemde Hanswijkprocessie weer door de Mechelse straten.  Maar er staat wel meer op stapel.  Op zondagnamiddag 27 mei (15 uur) wordt de beklijvende monoloog 'Damiaan van Molokai' opgevoerd in de crypte van de basiliek.  In het verleden werd de 'beroemdste Belg' al vertolkt door Alex Wilequet, Jo De Caluwe en Denijs Van Killegem.  Nu neemt Louis Apers deze rol voor zijn rekening.  Hij is hiermee niet aan zijn proefstuk toe.  Eerder stond hij hiermee al op de planken.  Louis is diaken in onze stad en samen met zijn vrouw Beatriz Flores hield hij enkele jaren het 'Calefact' open: een huis in de Hoviusstraat in het Groot-Begijnhof, waar voor daklozen in de winter in opvang werd voorzien.  Iedereen is welkom om deze voorstelling bij te wonen.  "De opbrengst  gaat integraal naar de Damiaanactie", vertelt me Fernand Verreth van de geloofsgemeenschap van OLV-van Hanswijk...

 

  (Fernand Verreth)

 

Het wordt een indrukwekkende getuigenis - een 'bezinningsmatinee' - in de crypte van onze kerk, over Jozef De Veuster uit Tremelo, die na een leven voor en met de melaatsen, heilig werd verklaard.  Hij werd de heilige Damiaan, beschermheilige van de lepralijders en aidspatiĆ«nten.  Zijn feestdag wordt jaarlijks op 10 mei gevierd.  Dus is de meimaand ook een beetje zijn maand geworden...

 

De voorverkoop van de toegangsticketten start op 1 mei.  En je kan die verkrijgen aan het onthaalpunt van de Hanswijkkerk.  Dagelijks van 10 uur tot 12 uur en van 13 uur tot 17 uur.  Prijs voorverkoop: 7 Euro.  Aan de kassa op de dag zelf tel je 10 Euro neer.

 

(bas-reliƫf van Damiaan in de Sint-Romboutskathedraal)

 

Lepra blijft ook vandaag nog een plaag die geruisloos kinderen, vrouwen en mannen treft.  Zo worden ze veroordeeld tot een leven van lijden en afzondering.  De Damiaanactie zorgt ervoor dat jaarlijks vele slachtoffers toch de nodige medische hulp krijgen en kunnen genezen.  Daarom wordt voor deze theatermonoloog een kleine toegangsprijs gevraagd die integraal zal worden overgemaakt aan de Damiaanactie!

 

Aansluitend op de voorstelling is er een receptie in de pastorijtuin.

 

(kunstwerk, Damiaan voorstellend, te midden van 'zijn' melaatsen, in de kapel van het Aartsbisschoppelijk Paleis aan de Wollemarkt)

 

Dit is een organisatie van onze Kerkfabriek in samenwerking met de Parochieploeg van Hanswijk.  We willen u hartelijk uitnodigen om te komen kijken en luisteren!   Enne: ik kan bij deze ook al vertellen dat we onze meimaand op zondag 3 juni besluiten met een feestelijke slotviering die rechtstreeks  zal worden uitgezonden door VRT.  Omdat de kerk dan een paar dagen bezet zal zijn voor repetitie, uitzending en technische demontage, zal er dat weekend geen bezinnings-en slotconcert worden georganiseerd.  Maar deze monoloog is beslist een alternatief dat meer dan de moeite is!

 

(in 2009, het jaar van de heiligverklaring van Damiaan, stapte deze groep uit Tremelo mee in de Hanswijkprocessie...)