Mechelenbinnenstebuiten blaast 30 kaarsjes uit!

met categorie:  

 

(foto's: Jan Smets)

Een dertigste verjaardag mogen vieren als vereniging is niet niks.  Daar mag je dus best trots op zijn.  Mechelenbinnenstebuiten mag dit jaar dertig kaarsjes uitblazen.  De taart oogt lekker, en ..er zitten wel héél lekkere kersen op.  Vandaag werd het startschot gegeven van dit feestjaar.  Dat gebeurde - hoe kan het ook anders - met een eigen-zinnige wandeling door de stad.  Met een positief-kritische blik - zoals we het gewend zijn van MBB wordt gekeken naar de periode 1987-2017.  De aanblik van onze stad is grondig gewijzigd, en dit veelal in positieve zin.  Maar MBB zou MBB niet zijn mocht ze daar niet hier en daar een kritische kanttekening bij maken.  En dat kan én mag MBB.  Als onafhankelijke vzw is dat ook de sterkte van de vereniging.  Het moet gezegd: het is een formule die in de smaak valt.  En dat bewijst het nog steeds groeiende succes.  Burgemeester Bart Somers liep vandaag de wandeling mee, en bewijst hiermee ook zijn oprechte belangstelling voor de werking van MBB.  Na de gegidste tocht door het Mechelen van de laatste drie decennia volgde een al even gesmaakte feestelijke receptie in de Keldermanszaal van ons stadhuis.  Zo'n zestig abonnees en sympathisanten waren vandaag op het appèl en zullen ook waarschijnlijk reikhalzend uitkijken naar de andere activiteiten die nog op stapel staan in dit jubileumjaar...

 

 

 

 

Vandaag worden we op sleeptouw genomen door de gidsen Gaby De Boeck, Marc Rubben en Peter Meuris.  We krijgen de verschillen te zien tussen toen en nu.  Straten kregen keikopjes, de auto ging ondergronds en de stad groeide.  Stadsvernieuwingsprojecten schoten en schieten als paddenstoelen uit de grond...  Stadskankers verdwenen...  'Doorwaadbare' woonblokken, de 'javel-isering' van straten en pleinen, de opwaardering van de Dijlekant, mobiliteit...  Dit en veel meer werd aangeraakt en aangereikt om verder over na te denken.

Stof genoeg voor verdere discussie.

 

 

 

 

 

Er valt dit feestjaar dus nog meer te beleven!

Op vrijdag 30 juni gaat MBB om 23u30 de Sint-Romboutstoren op voor een nachtelijke beklimming.  En zo zullen we dertig sterrenbeelden kunnen bewonderen.  Dat wordt voorzeker een heel bijzondere klim.  Daar staan de gidsen garant voor.

Maar: wees snel.  Het aantal deelnemers is beperkt tot... 30.  Voor abonnees is dit een gratis activiteit.

Op 15 oktober is er een busuitstap naar Grimbergen.  Dit Brabantse dorp heeft iets met Mechelen.  Tijdens de uitstap wordt gegraven in een ver verleden en wordt er op zoek gegaan naar de Mechelse wortels.  Verwacht je aan een verhaal over Draeckenbaart de Schrikwekkende, de omzwervingen van Rombout, vorstelijke ambities, waarheid en verdichtstel en dolende paters...

Voor deze twee activiteiten dien je natuurlijk tijdig in te schrijven:

doe dit met een mailtje naar:

info@mechelenbinnenstebuiten.be

en kijk voor meer informatie op: www.mechelenbinnenstebuiten.be

Daarnaast is er natuurlijk het beproefde programma met de boeiende zomerwandelingen die weerom een aantal Mechelse buitenwijken zullen aandoen.  Het programma ziet er weerom puik en uitnodigend uit.  Ga hiervoor ook maar eens kijken voor meer informatie hierrond.  En misschien wordt jij wel een nieuwe abonnee?

 

 

 

 

 

Op de receptie neemt voorzitter Peter Meuris het woord...

 

Ruim dertig jaar geleden waren “de Patricks” (Egels en De Greef) de bezielers van Mechelenbinnenstebuiten vzw. En ons publiek en onze gidsen denken nog steeds met een glimlach op de mond terug aan hun aanpak en visie. Ik ben trouwens zeker dat de geest van Patrick hier vandaag ook rondhangt.

Hij leerde ons met Mechelenbinnenstebuiten meelopen, kijken met open ogen en vooral met open geest.  Het onbekende en onbeminde erfgoed in de ijker zetten.  Hij leerde ons uitleggen hoe simpel de dingen soms kunnen zijn.  En om met passie gidsen te gidsen over verborgen parels.

Hoewel heel wat gidsen ondertussen andere richtingen zijn ingeslagen, maakt de ijzersterke reputatie van Mechelenbinnenstebuiten mogelijk om deuren te openen.

 

 

 

 

Zo kwamen we bijvoorbeeld met de wandeling 'de bovenkant van de stad' in de schitterende zelfgebouwde sterrenwacht (sinds de jaren '50) van de broeders Robert en Timothée boven de trapzaal van Scheppers.  Een uiterst charmante plaats, en een uiterst charmant stukje erfgoed.  Een telescoop gemaakt uit materiaal dat toen zonder veel moeite kon worden verkregen.  Een stuur van een autobus, een oude gasfles, een groot conservenblik vol met beton, een volgmotor uit een wasmachine...  Naar verluidt staat de telescoop nu in het museum van de school.  Iemand die dat kan bevestigen?

...Of toen we met een foto in de hand van Mechels stadsbouwmeester Philippe Van Boxmeer aanbelden aan zijn woonhuis,  We vonden niet alleen het interieur intact terug zoals op de foto, maar de eigenaars waren ook bereid om toegang te verlenen tijdens onze zomerwandelingen.

 

 

 

 

Een onderwerp waar Mechelenbinnenstebuiten altijd sterk is in geweest, zijn wijkwandelingen.  Zowel intra muros als extra muros krijgen we meer en meer aanvragen van wijkverenigingen om het verhaal van hun wijk te vertellen.  Een voorbeeldje dat ik altijd aanhaal is de wijk Tichelrij-Dobbelhuizen, die omwille van mobiliteitsperikelen een actiecomité had opgezet.  Dat actiecomité was blijkbaar erg succesvol.  Toen ze hun doelstelling hadden behaald en de rijrichting van de Kraanbrug behouden bleef, zaten ze met een luxe-probleem.  Ze hadden nu wel een wijkcomité, maar wat was hun identiteit?  Wat was de rode draad die hen verbond?  Samen met Mechelenbinnenstebuiten heeft het wijkcomité een publicatie uitgegeven rond hun wijk, met historische achtergrond en rijke anekdotes.

En dat verhaal heeft zich herhaald.  Het stadsbestuur zou aan onze boekingen kunnen inschatten op welke plaats bewoners zich verenigen omwillen van gezamenlijke standpunten, dikwijls tegen veranderingen.  Ter informatie voor onze burgemeester: dit jaar hebben wij bijvoorbeeld veel aanvragen uit de Nekkerspoelwijk, de Heihoek en binnenkort allicht ook de Speeqvest.

Het gidsen is in dertig jaar erg veranderd.  Mensen hebben een ruimere toegang tot gegevens.  Maar hoe meer data er beschikbaar is, hoe belangrijk het is dat echt en fake nieuws van elkaar worden gescheiden in een goed verhaal.  Daar is onze toekomst.  We krijgen op geregelde basis professionelen over de vloer die zich bezig houden met stadsontwikkeling, omdat ze weten dat wij ervaring hebben in het vertellen en verspreiden van het verhaal.  Een verhaal dat gefundeerd is, en dat we op een onafhankelijke wijze kunnen brengen.  Mechelenbinnenstebuiten is namelijk een niet gesubsidieerde, onafhankelijke vzw.  Dat brengt soms misverstanden met zich mee, omdat veel van onze gidsen niet alleen voor Mechelenbinnenstebuiten gidsen, soms ook voor de stad, of voor andere opdrachtgevers.  Maar als ik lees dat deze misverstanden er ook al waren ten tijde van Patrick Egels, dan denk ik dat we in goed gezelschap zijn.

Maar in sommige opzichten is het gidsen nog steeds hetzelfde als 30 jaar geleden.  Een gids is en blijft een entertainer met een verhaal, een roeping, een missie.  En dat was dertig jaar geleden zo, en dat zal de volgende 30 jaar niet anders zijn.

Vriend en vijand zijn het erover eens.  Mechelen is er de vorige 30 jaar op vooruit gegaan.  Problemen die zich 30 jaar geleden stelden zijn voor een groot deel niet meer aan de orde.  Er wordt ook meer belang gehecht aan erfgoed.  Zelfs voor Cortenbach is er een oplossing in zicht.  Maar waakzaamheid blijft!  Zoals met de afbraak ten voordele van de nieuwe Mediamarkt of het Expo-stijl-treinstation.  Ook de grote bouwblokingrepen in de binnenstad - Clarenhof, Cortenbach-Maalderijhof, Fonteinbrug, houden gevaren in.  Een stadsweefsel is fragiel en grote ingrepen zullen het stadsweefsel ingrijpend veranderen.

 

 

 

 

Er vormen zich nieuwe tendenzen, die we als Mechelenbinnenstebuiten mee willen onderzoeken en aankaarten:

De stad Mechelen is erg veranderd op 30 jaar.  In 1987 was het een plaats die ontvlucht werd ten voordele van de dorpen in de omgeving.  Vandaag de dag groeit de bevolking zoals we nooit eerder hebben gezien.  Met meer dan 1200 mensen per jaar groeit onze stad zoals we nooit eerder hebben meegemaakt.  We zijn bevoorrechte getuigen van een groei zoals aan het einde van de 19de eeuw, toen vele nieuwe Mechelaars hun toevlucht zochten in de Mechelse industrie.  De fenomenale groei van de stad zorgt voor een druk op kwaliteit en vooral de prijzen van de woongelegenheden.  Mechelen wordt hoe langer hoe meer gegentrificeerd, of om het met een leenwoord van Erik Nobels te zeggen: ge-javeliseerd.  Een moeilijk  tegen te houden evolutie die voor-en nadelen heeft.  "Als je ergens woont en je zit goed, gaat gentrificatie langs je heen.  Je komt pas in de knel als je moet verhuizen - bijvoorbeeld omdat je kinderen krijgt, of je baan verliest."

We worden ook in een sneltreinvaart een superdiverse stad.  In de periode 2011-2013 was 43% van niet EU-afkomst.  Bij de geboorten in kansarmoede heeft 80% van de kinderen roots die buiten de Europese Unie liggen.  Het verhaal van deze Mechelaars brengen is ook een uitdaging voor een vereniging als de onze.  Een eerste interessante poging met de dubbelgidstocht 'Wie blust er de maan?' met Samira Essiaf smaakt naar meer.

Patrick: nog een vraagje om af te sluiten.  Kon je nu echt geen kortere naam verzinnen voor onze vereniging?  We zijn na 30 jaar nog steeds op zoek naar een goed ontwerp voor een logo, maar met zo een lange naam zullen we er een speciaal en eigenzinnig logo van moeten maken.

Tenslotte wil ik vandaag het college van Burgemeester en Schepenen bedanken om de zaal gratis ter beschikking te stellen.  Uiteraard een grote dankuwel voor onze gidsen en medewerkers die deze dag in goede banen hebben geleid.  En vooral dank voor alle abonnees en sympathisanten voor het jarenlange vertrouwen in onze vereniging.  We zullen jullie de volgende jaren blijven voorzien van boeiende verhalen over onze schone stad.

Bedankt voor uw aandacht.  Niet alleen vandaag, maar ook tijdens de laatste 30 jaar.

Op naar de volgend dertig!