Vuurwerk!

(foto's: J.Smets)

De Colomawijk, of Hanswijkenhoek - of wijk Tervurensteenweg zo je wil - is altijd een wat aparte entiteit geweest in onze stad.  Geografisch is ze gemakkelijk te situeren tussen Leuvense vaart en spoorweg.  Sinds haar ontstaan heeft ze steeds een sterk verenigingsleven gehad.  En al mag dat er in de loop der tijden andere vormen gekregen hebben: er leeft beslist nog héél wat in deze wijk.  De wijk Tervurensteenweg is sociologisch ook erg boeiend: rijwoningen, nieuwbouw, woonblokken...  Heel divers allemaal.  Nu de wijkraad - die overigens 'goed draaide' - er niet meer is, voelt men toch wel een lancune.  En daar willen een aantal enthousiastelingen van deze buurt wat aan doen.  Het potentieel dat er wel degelijk is, maar dreigt versnipperd te geraken, wil men niet verloren laten gaan.  Daarom werd de vzw Vuurwerk opgericht.  Vuurwerk - dat volgend weekend officieel en feestelijk wordt voorgesteld aan alle bewoners van de wijk, wil de vrijwilligersinitatieven die vuur brengen in de wijk ondersteunen.  Over dit toch wel vrij unieke initiatief in onze stad praat ik met Jan Van Gils - wijkbewoner die al véle jaren méér dan actief aan de slag is in de Hanswijkenhoek, en al heel wat ervaring opdeed in de wijkraad.  Maar Jan benadrukt dat hij niet hét gezicht wil zijn van Vuurwerk.  Vuurwerk is teamwerk.  Achter de vzw staat een ploeg van heel diverse, bewogen mensen die er maar al te graag invliegen.  Vol vuur wil ze er werk van maken!

 

En dat vuurwerk wil aanstekelijk werken!  Als ik Jan hoor praten geloof ik er in.   Dit iniatief valt toe te juichen.  Van onderuit willen wijkbewoners banden smeden, iniatieven nemen, ondersteunen...  Gewoon omdat ze er in geloven.  Positief opbouwend werken aan een hechtere samenleving: het verdient méér dan de aandacht!

 

Vuurwerk wordt op zaterdag 16 januari (ja: volgende week dus!) voorgesteld tijdens een feestelijke receptie in 'den Abeel' in de Jozef Verbertstraat 61.

Alle wijkbewoners die deze week al allemaal een flyer in de bus vonden, zijn welkom vanaf 16 uur.

Er valt heel wat te beleven.  Er is kindergrime voorzien, én - hoe kan het ook anders: er zal een vuurspektakel te bewonderen vallen!

 

 

Er lééft veel in deze wijk.  Maar we hebben er niet altijd allemaal weet van.  Er is hier beslist veel potentieel.  Zie maar naar het succesrijke Global Fiësta dat hier jaarlijks wordt georganiseerd.  Met een hele groep wordt daar telkens hard aan gewerkt.  Jean De Boeck die vorig jaar overleed was daarin de enthousiaste voortrekker.  Die groep mensen doet enorm veel praktisch werk, maar we willen toch méér continuïteit.  Het mag ook allemaal niet afhankelijk zijn van één persoon.  Ook organisatorisch moeten we het allemaal goed blijven runnen: paperassenwerk, financieel...  Vrijwilligerswerk is belangrijk.  Maar steeds nieuwe vrijwilligers vinden is niet altijd simpel.  We moeten echt wel op zoek naar 'nieuwe' mensen, mét aandacht voor diversiteit.  Al deze aandachtspunten brachten ons met een aantal mensen op het idee om hier iets aan te doen.  En zo ontstond 'Vuurwerk'.  Het wordt op dit moment gedragen door zeven personen waaronder ikzelf.  Maar: anderen zijn méér dan welkom hoor! 

 

Opvallend is ook het overwicht aan vrouwen in de vzw.  En dat vindt Jan prima!  Ook is er gekeken over de muurtjes.  Deze groep mensen heeft heel verschillende achtergronden.  En dat is maar goed ook.

Momenteel wordt Vuurwerk gedragen door: Patty Swiggers, Luc Deurinck, Ann Phillips, Sophie Bollen, Jamila Hamdan Lachkar en Jan Van Gils.  Allemaal mensen die een groot netwerk vertegenwoordigen en van aanpakken weten.

 

Op 16 januari willen we graag élke wijkbewoner welkom heten op ons lanceermoment.  Het is eveneens de bedoeling om daar vrijwilligers te wervenVuurwerk wil nieuwe iniatieven ondersteunen, maar ook 'oudere' aanzwengelen of opnieuw organiseren.  Zo denken we aan de straatfeesten in onze wijk, de Halloweentocht terug opstarten, enzovoort, enzovoort...  Vuurwerk wil ondersteunen, stimuleren, meedenken...,zorgen voor verzekering...

 

Zo zou Vuurwerk ook al eens de organisatoren van straatfeesten (en er worden er wel wat op poten gezet in deze wijk) af en toe samenbrengen om ideetjes uit te wisselen, informeel mekaar vertellen hoe men het aanpakt, evalueren, tips doorgeven

 

Onze vroegere wijkmanager, Dirk Mattheeuws, heeft hier vroeger flink aan meegewerkt.  Onze wijkraad draaide goed.  We konden veel verwezenlijken, en we werkten positief opbouwend.  Daarvoor kregen we ook wel wat waardering.  Maar goed, dat is verleden tijd.  We willen het potentieel dus niet verloren laten gaan.  En we willen breed gaan.  Zo denken we er ook aan om linken te leggen met de nieuwe jeugdinstelling die er komt aan de Jubellaan.  We willen dus élke wijkbewoner aanspreken.  Hier tellen geen kleuren.  Op 16 januari gaan mensen die dat willen zich kunnen opgeven om lid te worden en aangeven waar en hoe ze willen aan meewerken.  We willen een groep vormen die deze wijk ter harte neemt. 

 

(Global Fiësta)

 

Er komt dus vuur in de Tervurensteenweg! 

De wijk heeft nog een bijzonder kenmerk.  Een klein maar niet onbelangrijk  deel van de wijk ligt op grondgebied Hofstade.    Het is zo dat de wijk niet stopt bij de Grensstraat.  Sociologisch voelen de bewoners van dit stukje Hofstade tussen Leuvense vaart en linkerkant van de Tervurensteenweg zich meer betrokken bij Mechelen.

De wijk Tervurensteenweg heeft zich steeds geprofileerd als sterke eenheid, met een wel heel apart karakter.  Eigen-zinnig soms.  Maar dit sterke karakter heeft gezorgd voor een levendige wijk.    De toekomst is verzekerd.  

 

(straatfeest in de Sint-Jozefstraat)

 

Dit is een wijk met uitdagingen.  Maar...er is nog werk aan.  Het mag allemaal nog méér en beter.  er mag nog méér vuur in zitten.  Wat er is moeten we nog cultiveren.  Samen moeten we wat kunnen opbouwen, ook met de vele allochtonen die hier leven.  vuurwerk wil niet zomaar een nieuw 'instituut' zijn.   Het is ook  niet de bedoeling dat we werken met een voorzitter.   We willen het doen met een ploeg enthousiastelingen.  Samen schreven we de statuten uit, en nu zullen we wel zien hoe het groeien kan.  De goeie contacten met de stad willen we beslist behouden.  We voelen ook dat 'de stad' benieuwd is hoe we dit gaan aanpakken.  Het is inderdaad wat nieuws voor hen.   Ze bekijken het geboeid, maar weten er misschien nog 'geen blijf mee'.  Vuurwerk is gegroeid uit nood en een behoefte.  De wijkraad bestaat niet meer en Belinda Brams, die als 'gebiedsregisseur' Dirk Mattheeuws opvolgde, kreeg een heel andere taakinvulling.  Zo is dat nu eenmaal.  Wij willen nu die leegte opnieuw vullen. 

 

Vuurwerk wordt volgende week zaterdag boven de doopvont gehouden: een sterk en op te volgen burgeriniatief van onderuit.

Misschien werkt het ook wel aanstekelijk als idee voor andere wijken?  Wie benieuwd is moet zeker zaterdag afzakken naar Den Abeel.

 

Ook kan je dit alles blijven opvolgen op Facebook, waar Vuurwerk een profiel aanmaakte.

 

PS: er is ook een Facebookgroep 'Hanswijkenhoek'.  Op eenvoudige vraag kan je hier  lid van worden.

(het mooie logo werd ontworpen door de plaatselijke kunstenaar Herman Muyldermans...)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kunnen we het een kopie noemen van een " Kolsche Veedel ". Ginder zijn ze er echter van terug gekomen met de ontwikkelingen der laatste weken. Maar daarvoor hebben wij natuurlijk onze eigen  " gutmenschen ".