Jos Van Laerhoven, de man achter de Battelse rommelmarkt

met categorie:  

(foto: Jan Smets)

Het is bloedheet.  Ik zit op het terras van 'De Welkom' op de Leestsesteenweg in Battel met Jos Van Laerhoven.  Bescheiden als hij is, is hij zelfs een tikkeltje 'gegeneerd' omdat hij het onderwerp van een artikel zal zijn.  Maar Oswald Beterams die met Jos al verscheidene jaren in de Battelse wijkraad aan de slag is, benadrukt dat Jos het écht verdient!  "Hij is een vrijwilliger in hart en nieren!"  Ik heb een boon heb voor de 'gewone' Mechelaar die groot kan zijn in  het 'gewone' 'buitengewoon' te doen - of het nu gaat om een cafébazin, een gasthuisnon op rust, of een man met een groot hart voor zijn buurt.  Daarom: dé Jos op de praatstoel!  Jos, de man die voor de negende keer de drijvende kracht is achter de succesvolle Battelse rommelmarkt, die dit jaar zal doorgaan op zondag 11 augustus tussen 10u en 18 u....

(Jos en Oswald)

 

Ik ben géén geboren Battelaar, maar woon hier op de Leestsesteenweg toch al zo'n veertig jaar.  Mijn vrouw was van Leest - van recht tegenover de pastorij - en daarom zijn we hier in de buurt komen wonen.  Ik ben 71 jaar geleden in Mechelen geboren, en woonde aan de Geergemvaart, vlakbij het Berkenhof en het overzetbootje...  Heel mijn leven heb ik met vanalles en nog wat bezig geweest, en ik zette me graag in voor verschillende doeleinden...

 

Sociaal geëngageerd zouden we zo kunnen zeggen... En bij Jos kriebelde het om in Battel wat op poten te zetten.  Hij wou de buurt  meer leven inblazen. 

 

Het was hier allemaal wat stil geworden. Buiten het gewone verenigingsleven en Battel Kermis rond 15 augustus, bestond hier niet veel meer...  Misschien nog wel wat aan Den Eik... Maar verder was het hier niet zo levendig meer.  Ik besloot om een soort van buurtcomité op te richten. Samen met Mieke van café De Koetse op de hoek van de Leestsesteenweg (nu Chinees restaurant), zijn we er aan begonnen in 1985.  Met wat animatie enzo wilden we de buurtmensen weer wat dichter bij mekaar brengen.  Zo kwamen we op het idee om een avondmarkt op poten te zetten, op het stukje Gentsesteenweg waar dokter Laarmans woont.  Zo gezegd, zo gedaan. Het werd een succes.  De Battelse fanfare 'Ons Genoegen' - toen nog met Louis Teugels, zette z'n beste beentje voor, en ook dansgroep Corneel uit Leest deed een duit in het zakje.  Van in het begin kwamen we bijeen om te vergaderen in De Welkom.  Het werd ons stamlokaal.  Het was allemaal vrijwilligerswerk.  We deden het gratis en voor niks, maar hadden er veel plezier aan.  Zo'n vijftal jaar hebben we dit georganiseerd.  We gaven zelfs een boekje uit.  Ondertussen was het ook kermis in Battel...  Toen bloeide alles zo wat dood.  Mieke had het druk met haar café, en we waren met te weinig om verder te zetten.  Maar toch wou ik graag m'n energie kwijt om iets voor de wijk te doen.  Ik woonde in 2003 een vergadering van de wijkraad bij, op uitnodiging van toenmalig wijkhuisverantwoordelijke Mieke Van velthoven,en Oswald vroeg me of ik me wou engageren in de raad. Dat moest je me geen twee keer vragen. In 2004 heb ik m'n idee van een rommelmarkt gelanceerd... Het kon.  En dit jaar zijn we aan de negende editie toe.

 

(foto's van de avondmarkt in de jaren tachtig op de Gentsesteenweg...)

 

De rommelmarkt ging van start.  Alle begin is moeilijk.  Maar het iniatief groeide.  Bij aanvang stonden zowat 24 kraampjes opgesteld.  En vorig jaar werd een record opgetekend: 74 kraampjes.  De rommelmarkt werd eerst georganiseerd op de speelplaats van de school en onder de autostradebrug.  Ondertussen is uitgebreid over heel de Arkkade en naar de Battelsestenweg toe.  De markt is het geesteskindje van Jos...

 

Ik heb er veel plezier aan. Het vraagt wel heel wat werk, maar ik krijg gelukkig hulp van Jef De Laet op computergebied, want daar heb ik geen kaas van gegeten...  Het is plezant om vast te stellen dat we voor onze steeds groter wordende rommelmarkt nu ook mensen aantrekken van ver buiten Battel. Het is een succes.  Mensen hebben terug méér contact met mekaar.  Ook de kermis die wat aan het slabakken was, is nu terug populairder.  Met de kermismensen heb ik ook een goeie relatie. Het is puur amusement voor mij, en ik heb door dit alles al erg veel mensen leren kennen.  Ik wil het voortdoen zolang ik kan. 

 

Jos straalt als hij het vertelt.  Ik heb bewondering voor zijn inzet.  De man is superactief.  Want buiten het werk voor 'zijn' rommelmarkt en de wijkraad, zet hij zich ook nog in in de OKRA, en vroeger in de KWB.  In Duffel is hij ook nog in een vogelclub.  En daar kruipt ook aardig wat tijd in.  Verder zit Jos ook nog in de supportersclub van de Malinwa, in de Antverpia.

 

 

Ik kan moelijk 'nee' zeggen.  Het is fijn om te zien dat door de inzet van ondermeer de wijkraad Battel herleeft.  Battel dat een wat 'dorpsere' wijk is van Mechelen, kent flink wat aangroei.  Jonge mensen komen hier graag wonen.  Het is plezant werken in de wijkraad.  Het is een goeie groep.  Ik heb hier kansen gekregen.  Jammer genoeg lijkt het dat een jongere generatie minder geëngageerd lijkt.  Het is wel te verstaan: het leven is soms druk, men cocoont graag, er is minder binding met een wijk...  Jongere mensen kiezen gemakkelijker voor kortlopende engagementen.

 

Oswald benadrukt dat Jos hét voorbeeld van de échte vrijwilliger is...

 

Jos is bescheiden.  Wat hij doet, doet hij niet om op te scheppen.  Da's anders dan bij sommige politiekers.  Hij 'zievert' niet veel, maar hij doet.  Hij is één van onze dragende krachten.  Een paar jaar geleden heb ik hem voorgedragen voor 'de vrijwilliger van het jaar'.  Hij is het niet geworden.  Maar voor ons is hij het wél!  Zo'n mensen zijn onmisbaar  in onze wijkraad.  We organiseren op een jaar verscheidene activiteiten: een aperitiefconcert, onze Sinte-Metteviering, een Nieuwjaarsreceptie, de rommelmarkt, en werken mee aan de kunstroute BIBEO. We moeten dit alles zien te klaren met zo'n duizend euro per jaar, en daar loop je niet ver mee. Bovendien moet de stad besparen.  Een tent kunnen we niet meer krijgen van de stad, maar we dienen er zelf elders één te huren.  Ook zijn we wat bang voor de reorganisatie van de wijkhuizen.  De openingstijden zouden ingekrimpt worden tot één dag per week.  Het werk van onze wijkhuisverantwoordelijke, Eddy Borghijs zou grotendeels moeten opgevangen worden door vrijwilligers...  De wijkraden weten op dit moment nog weinig wat het nieuwe systeem dat van start zal gaan op 1 september allemaal zal inhouden.  Jammer. Alles draait nu goed.  We hopen dat de herstructerering niet te veel roet in het eten zal strooien...

 

Jos hoopt dat ook.  Maar nu kijkt hij vooral uit naar de rommelmarkt. 

 

Volgend jaar gaat onze tiende editie door.  Dat wordt een jubileum!  Zondag 11 augustus is niet ver meer.  Op die dag ben ik de eerste op!  Om kwart na 6 begint de lange dag.  Gelukkig staan mijn zoon en dochter en zeker  mijn vrouw Godelieve achter mij.  Zij weet als geen ander wat vrijwiilgerswerk kan inhouden.  We hebben mekaar leren kennen bij de Kajotters.  Het is vaak zo dat de basis van engagement gelegd wordt in een jeugdvereniging...

 

Het is aangenaam om babbelen met Jos.  Vroeger werkte hij bij het koekjesfabriek De Beuckelaer in Antwerpen, en nadien in Herentals. Een carrièrewending kwam er op de dag dat hij aan de slag ging in de dierentuin van Antwerpen, als verzorger van de mensapen.  Zo'n 39 jaar geleden werd hij er door een aap van 185 kg gebetern.  Zes keer werd hij geopereerd aan zijn been, en nog steeds heeft hij last van de gevolgen.  Zo kwam hij nadien terecht op zijn laatste arbeidsplaats: als bode op het parket in Mechelen.  Hij deed het twaalf jaar, en noemt het nu nog een goeie dienst om er te werken..

 

 

Van 14 jaar tot 60 jaar stond Jos in het beroepsleven.  Nu 'geniet' hij van zijn pensioen.  Maar om enkel in de zetel de krant te lezen is niks voor Jos!   Hij moet bezig kunnen zijn.  Hij doet het voor zijn eigen 'amusement', maar vooral ook voor de buurt.  Jos ziet de mensen graag, en zij zien hem graag. Een vrijwilliger geeft kleur aan de buurt.  Gewone mensen doen soms buiten-gewone dingen.  Voor de-Jos-van-Battel en al die andere 'Jossen': een dikke pluim.

 

 

zondag 11 augustus, van 10 uur tot 18 uur.  5 euro voor een stand van 5 meter.   contact:

  jefdelaet@telenet.be